Microsoft Sanal Gazetecileri Görevlendiriyor

Microsoft Sanal Gazetecileri Görevlendiriyor

Microsoft, MSN web sitesinde düzinelerce sözleşmeli gazetecinin yerini alacak ve haber öyküleri, ABD ve İngiltere medya raporlarını seçmek için otomatik sistemleri kullanacak.

Haber kuruluşlarından öykülerin küratörlüğü ve MSN sitesi için başlık ve resim seçimi şu anda gazeteciler tarafından yapılmaktadır.

Kaynaklar Seattle Times’a verdiği demeçte, yapay zekanın bu haber yapım görevlerini yerine getireceğini söyledi.

Microsoft bunun işinin değerlendirmesinin bir parçası olduğunu söyledi.

ABD teknoloji devi bir açıklamada şunları söyledi: “Tüm şirketler gibi, işimizi düzenli olarak değerlendiriyoruz. Bu, bazı yerlerde yatırımların artmasına ve zaman zaman başkalarında yeniden istihdamın ortaya çıkmasına neden olabilir. mevcut salgın. ”

Microsoft, diğer bazı teknoloji şirketleri gibi, haber kuruluşlarına içeriklerini web sitelerinde kullanmaları için ödeme yapar.

Ancak hangi hikayelerin gösterileceğine ve nasıl sunulduğuna karar vermek için gazetecileri kullanır.

Seattle Times’ın haberine göre, yaklaşık 50 sözleşmeli haber üreticisi Haziran sonunda işlerini kaybedecek, ancak tam zamanlı gazetecilerden oluşan bir ekip kalacak.

İşten çıkarılma ile karşılaşanlardan biri gazeteye verdiği demeçte, “Makinelerin bizi değiştirebileceğini düşünmek moral bozucu.

Bazı görevden alınmış gazeteciler, yapay zekanın katı editoryal yönergelere tamamen aşina olamayabileceği konusunda uyarıda bulundular ve sonuçta uygunsuz hikayelere yer verebileceklerdi.

Guardian, işini kaybedenlerin yirmi yedisinin Birleşik Krallık PA Medyası tarafından istihdam edildiğini bildirdi.

Gazetede alıntılanan bir gazeteci şöyle dedi: “Tüm zamanımı otomasyon ve yapay zekanın tüm işlerimizi nasıl alacağını okuyarak geçirdim – şimdi benimkini aldım.”

Microsoft, maliyetleri azaltmak için robot gazeteciliği formlarını deneyen birçok teknoloji şirketinden biridir. Google ayrıca nasıl çalışabileceğini anlamak için projelere yatırım yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir