Hangi Maske Daha Fazla Koruma Sağlıyor?

Hangi Maske Daha Fazla Koruma Sağlıyor?

Kağıt ve kumaş maskeleri, Covid-19’un genel halk arasında yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olabilirken, yoğun bakımda kullanım için kesinlikle işarete kadar değildir.

Burada, enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu yerlerde, tıbbi personel, onları tamamen virüsden koruyabilen çok daha yüksek bir standarda sahip kişisel koruyucu ekipmana ihtiyaç duyar.

Yüz kaplamanın en basit şekli, genellikle üç kat kağıt veya bezden yapılmış cerrahi maskedir. Öksürme veya hapşırma gibi damlacıklara karşı dirençlidirler, ancak sadece 100 nanometre büyüklüğünde (bir metrenin milyarda biri olan) viral partiküllere karşı çok az koruma sağlarlar.

3M için emniyet başkanı Dr Nikki McCullough, “Burnunuzu ve ağzınızı aşan, ancak yüzünüze sıkıca uymayan bir maske, dışarı atabileceğiniz herhangi bir parçacık için gerçekten bir engel var,” diye açıklıyor. dünyanın en büyük solunum koruma tedarikçilerinden biridir. “Maske çok küçük parçacıklarda nefes almanızı engellemeyecek.”

Solunum maskeleri, yüze sıkıca oturacak şekilde tasarlanmıştır, böylece hiçbir hava içeri veya dışarı sızmaz ve titiz bir montaj işlemi gerektirmez.

“Nefes aldığınızda, tüm hava filtre ortamından geçer ve bu filtre ortamı bir performans standardına göre test edilir,” diyor Dr McCullough. “Böylece yüzünüze iyi bir sızdırmazlık sağlarsanız, solunum cihazının ciğerlerinize soluyacağınız parçacık sayısını azalttığından emin olabilirsiniz.”

Solunum maskeleri çeşitli şekillerde gelir, en basiti maske benzeri filtreli yüz (FFP) maskeleridir; bazıları tek kullanımlık olacak şekilde tasarlanmıştır, diğerleri dezenfekte edilebilir ve tekrar kullanılabilir.

ABD’de, FFP maskeleri filtreledikleri parçacıkların yüzdesi bakımından Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (NIOSH) tarafından sınıflandırılmaktadır. Böylece, N95 ve N99 maskeleri parçacıkların sırasıyla% 95 ve% 99’unu filtrelerken N100 cihazları% 99,97’yi ortadan kaldırır.

Avrupa’da solunum maskeleri biraz farklı sınıflandırılır. FFP1 dereceli maskeler partiküllerin en az% 80’ini filtreler; FFP2’ler en az% 94’ü kaldırır ve FFP3 cihazları en az% 99.97 filtreleyerek N100’e karşılık gelir.

Bu arada, etkili bir FFP3 maskesine benzer, ancak kesinlikle görünüşte değil, kask tarzı elektrikli hava temizleme respiratörleri (PAPR’ler) dalış yapıyorlar.

Büyük maske üreticisi Honeywell’in pazarlama müdürü Brian Hovey, “Burada daha kapsamlı bir çözümünüz var. Kemerin üzerindeki birime bağlanacak bir başlık siperi ve bir tüp var.”

“Bu, bir filtreden hava pompalayan bir motora veya motora sahip: beyaz bir takımın parçası, bu yüzden daha kapsamlı bir koruyucu çözüm.”

Southampton Üniversitesi’nde, mühendisler Southampton Üniversite Hastanesi’ne tedarik ettikleri bir PAPR geliştirdiler – 1.000 zaten kullanılıyor.

Şu anda resmi derecelendirme ve onay sürecinden geçmektedir, bu nedenle henüz FFP3 solunum cihazlarının gerekli olduğu yoğun bakım veya triyajda kullanılmamaktadır. Ancak, iki firma bunları yapıyor ve 5.000 kişi diğer ortamlardaki personele sipariş edildi.

Test işlemi, hem kullanıcının dış kokuları tespit edip edemeyeceğini görmek için bir koku testini hem de küçük parçacıkların gerçekten filtrelenip filtrelenmediğini fiziksel olarak test etmeyi içeriyordu.

Üniversitenin biyomühendislik bilim araştırma grubunda doçent olan Alex Dickinson, “Davlumbazın içine ve dışına bir petri kabı koyduk ve filtreden 1.000 litre hava sağladık.”

“Onları 24 saat boyunca 37 ° C’de inkübe ettik ve daha sonra bu koloni oluşturan birimlerin kaç tanesinin filtre ve kaputtan geçtiğini saydık. İlk denememizde, kaputun içinde hiçbir bakteriyel büyüme birimi görmedik, on tanesi kontrol plakası dışında. ”

British Standards Institute şu anda cihazı Avrupa standartlarına göre değerlendiriyor ve sonrasında ekibin Southampton’da ve başka yerlerde daha yaygın olarak kullanılabileceğini umuyor.

Hastane danışmanı ve profesör, “Vizyonunuz çok daha iyi ve hasta tüm yüzünüzü görebildiğinden iletişiminiz daha iyi; hastadan hastaya KKD’nizi takmadan ve çıkarmadan hareket edebildiğiniz için verimliliğiniz çok daha iyi” diyor. solunum tıbbında Paul Elkington.

“Yayımlamaya başladığımızda, sağlık görevlilerinden biri bana ‘İçeri girmekle ilgili sinirlerle hasta hissediyorum, ama şimdi kendimi güvende hissediyorum’ dedi.”

Yakın zamana kadar, solunum cihazı pazarı çoğunlukla endüstriyel – imalat, inşaat ve benzeri idi.

Dr McCullough, “Altı ay öncesine bakarsak, tam yüz maskeleri – FFP2’ler ve FFP3’ler – sağlık hizmetlerinden gelen talep çok düşüktü” diyor. “Onları sadece tüberküloz için kullandılar, belki kızamık vakası. Ama şimdi dünyanın her yerindeki sağlık hizmetlerinin solunum cihazlarını çok daha yüksek oranda kullandığını görüyoruz.”

Sonuç olarak, üreticiler yeni talebi karşılama kapasitesini artırmak için düz bir şekilde çalışıyorlar.

Diyerek şöyle devam etti: “Hem mevcut tesislerimizde hem de yeni tesislerimizde kapasiteyi artırmaya önemli yatırım yaptık. En önemlisi ABD’de ilk ürünlerimizi Smithfield, Rhode Island tesisimizde ve hatta Geçtiğimiz hafta başında 500.000 adede ulaştık “diyor Honeywell’den Brian Hovey.

“Benzer şekilde, üretim kapasitemizi artırdık ve Phoenix’te ürün çıkarmaya başlıyoruz. Bu yeni tesisler ayda yaklaşık 20 milyon birim ekliyor ve dünya çapında potansiyel yeni tesisleri değerlendiriyoruz.”

McCullough, 3M’in üretimi artırdığını, ekstra vardiya eklediğini ve verimliliği artırdığını söylüyor.

“Aynı ürünleri daha çabuk yapabiliriz, daha hızlı bir şekilde yeni hatlar ekliyoruz ve belirli ürünlerde bazı küçük değişikliklere bakıyoruz, örneğin yeni kafa bantlarına bakıyoruz” diyor.

Peki küresel arz devam edecek mi?

Hovey, “Kısa vadede, ne yazık ki, ne yazık ki – gördüğümüz artış eşi benzeri görülmemiş ve insanların bunları bir tüketici ürünü olarak nasıl düşündüğüne bağlı olarak, küresel arzın çok ötesinde bir talep” diyor.

Ancak şunları ekliyor: “Geleceğe hazırlanmak konusunda hükümetlerle iyi bir diyalog kuruyoruz ve stratejik stokların yeterince tedarik edildiğinden emin oluyoruz.

“Eğer – tanrı yasaklarsa – bunun gibi başka bir durum meydana gelirse, topluca hızlı ve etkili bir şekilde cevap verebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir