FutureHype: Teknoloji Mitleri

FutureHype: Teknoloji Mitleri

Modern teknolojinin harikaları hakkında önemli bir aldatmaca olan bir çağda, Bob Seidensticker bize geri adım atmamızı ve her şeyi daha gerçekçi bir perspektife koymamızı ister ya da en uygun haliyle kendimizi aldatmaya karşı aşılamalıyız.

Seidensticker’in FutureHype’daki ana teması: Teknoloji Değişikliği Mitleri, teknolojik değişimin hızının katlanarak artmamasıdır. Seidensticker’a göre, hızlı bir değişim çağında yaşıyor olsak da, bu fenomeni deneyimleyen tek kişi olduğumuz anlamına gelmez. Daha önceki zamanlarda insanlar kendi hızlı değişim örneklerine sahiptiler ve zamanımızın gerçekten benzersiz olup olmadığını keşfetmek için, bugünün sosyal değişiminin geçmişle karşılaştırılması gerekiyor. Aslında, Seidensticker’ın bizi uyardığı gibi, “modern teknolojinin popüler algısı şişirilir ve gerçeklikle adım dışıdır.”

İki bölüme ayrılmış olan kitap ilk önce yanlış ve miyopi görebilme teknolojisinin tuzağına nasıl düştüğümüzü gösteriyor. Seidensticker, bu ilk bölüm boyunca üzerinde durulan birkaç somut örnekle içeriklerini vurgular.

Örnek olarak, bir teknolojinin yenilikçi olabileceğini hatırlatırız, ancak bu teknolojiden ürettiğimiz ürünün, özellikle de tahminlerimiz işaretin dışındaysa, devrimci olmak zorunda değildir. Tahminlerin genellikle gelecekten ziyade bugünün resminden daha fazla olduğu ve genellikle dikkatsiz bir ekstrapolasyon tehlikesi olduğu unutulmamalıdır.

İnternet bize çok fazla bilgi sağlayabilir, ancak bu bizi daha iyi bilgilendirir. Muhtemelen hayır, dezavantajı bilgilerin çoğunun güvenilmez ve saf çöp olmasıdır!

Günlük olarak bombardımana uğradığımız hiperlerden biri, modern teknolojiye körü körüne güvenmemiz ve tüm yumurtalarımızı bir sepete koymamız gerektiğidir. Sepet kırılıncaya kadar bu harika, çünkü bazen hatalarla dolu veya kırılgan ve kırılgan teknolojimiz olan yazılımlara giderek daha fazla bağımlı hale geliyoruz. Kuşkusuz, tüm bunlar bugün modern dünyamızda hissettiğimiz güvensizliğin çoğunu yarattı.

Kitabın ikinci bölümü, popüler kültür, sağlık ve güvenlik, korku ve kaygı, kişisel teknolojiler ve iş alanlarında geniş bir yelpazedeki değişimin sabitliğine göz atıyor. Binlerce yıllık insan ilerlemesinden, teknolojik değişimin günümüze özgü olmadığını kanıtlayan hikayeler ile tasvir edilen teknoloji tarihinin mükemmel bir araştırması sağlanmıştır.

FutureHype: Teknoloji Değişimi Mitleri okuyucuları, teknolojinin ne iyi, ne kötü ne de nötr olduğu düşünülecek zorlu bir çalışmaya sürüklüyor. Seidensticker’ın belirttiği gibi: “bir teknoloji doğası gereği iyi veya kötü değildir, ancak bir etkisi olacaktır.” İyi bir tarafı ve kötü bir tarafı olacağı için önemli olan etkidir.

Bob Seidensticker teknoloji sektöründe yirmi beş yıl geçirdi ve on üç yazılım patenti aldı. Geniş tecrübesi, okuyucularını teknoloji ihlallerinin tehlikelerine karşı uyardığı için anlayışlı ve zorlayıcı çalışmasıyla oldukça kanıtlıdır. Ayrıca, teknolojiyi çevreleyen mitleri ve hayatımızın geliştiği ve etkilediği beklenmedik yolları gözden kaçırmamamız ve aynı zamanda olumsuz yönlerini incelerken bizi uyarıyor. Kitabını bitirdiğinde, bize çok önemli bir uyarı bırakır, “Belirli bir teknolojiyi satın almaya zorbalık yapma çünkü bir satıcı, bir reklam ya da size söylediğiniz yeğeniniz.” Ürünün sizin için uygun olup olmadığını kendinize sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir