Facebook Aşırılık Yanlısı ‘Boogaloo’ Sayfalarının ve Gruplarının Yayılmasını Sınırlamak İçin Harekete Geçti

Facebook Aşırılık Yanlısı 'Boogaloo' Sayfalarının ve Gruplarının Yayılmasını Sınırlamak İçin Harekete Geçti

Facebook, ilk kez Reuters tarafından bildirildiği gibi, aşırı sağcı bazı çevrelerde çevreye yayılan bir internet argo terim olan “boogaloo” ile bağlantılı sayfaların ve grupların yayılmasını sınırlıyor. Boogaloo terimi daha yakın zamanlarda çeşitli ve zaman zaman çelişen görüşlere sahip, ayrık bir hükümet karşıtı harekete dönüştü.

Facebook artık kullanıcılarına boogaloo sayfalarını ve gruplarını tavsiye etmeyeceğini ve arama sonuçlarında onları indirdiğini söylüyor, Facebook The Verge’e anlatıyor. Değişiklik 2 Haziran’da yapıldı. 1 Mayıs’ta Facebook, Şiddet ve Teşvik politikasını silahlı şiddeti tasvir eden resimler veya ifadelerle kullanıldığında boogaloo ve benzeri terimleri yasaklamak için güncelledi.

Perşembe günü, FBI Nevada’da, Las Vegas’taki bir polis karşıtı protestoda şiddeti kışkırtmak için terörle ilgili suçlamalarla ilgili boogaloo hareketi ile özdeşleşen üç adamı tutukladı. Birçoğu silah hakları savunucusu olan, giderek daha fazla kendi kendini tanımlayan boogaloo üyesi, CNN’nin ateşli silahların gösterilmesini içeren hükümet karşıtı gösterileri teşvik etmek için ırkçılık ve polis vahşetine karşı protestoları kullanıyor.

22 Nisan Teknik Şeffaflık Projesi (TTP) raporunda, 72.000’den fazla üyesi olan 125 boogaloo Facebook grubu bulundu. Raporların yayınlanmasından önceki üç ay içinde grupların yüzde 60’ından fazlası oluşturuldu.

Raporda, “TTP’nin erişebildiği birkaç özel boogaloo Facebook grubunda, üyeler taktik stratejileri, savaş tıbbı ve patlayıcıların nasıl geliştirileceği ve alev atıcılarının kullanılmasının esası da dahil olmak üzere çeşitli silah türlerini tartıştı.

Raporda, “Bazı üyeler, Başkan Donald Trump’ın son tweet’leri insanları valilerin evde kalma emirleri uyguladığı devletleri” özgürleştirmeye “çağırıyorlardı. Ve bir Network Contagion Institute raporu, “2019 Kasım ayından bu yana, [Reddit’te] boogaloo / boog sözlerinin iki kattan fazla arttığını ve COVID-19 dönemi boyunca sürekli ve artan aktivite gösterdiğini buldu.

Ayrı bir Network Contagion Institute raporuna göre, “boogaloo” terimi, 1984 filmi Breakin ’2: Electric Boogaloo’nun başlığından ilham alıyor. “Meme kültürü tarafından benimsenen [boogaloo] terimi, liberterler, silah meraklıları ve anarşistler tarafından, hükümete veya Amerikan’a ayna benzeri bir kopya olan ya da devam eden sol kanat siyasi rakiplere karşı bir ayaklanmayı tanımlamak için sıklıkla kullanılıyor İç Savaş, ”diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir