Eğitimde Teknolojinin Rolü

Eğitimde Teknolojinin Rolü

Yaşadığımız çağda teknoloji önemli bir bileşen haline geldi. Her gün hayatınızı kolaylaştıran ve halihazırda var olan teknoloji ve yazılımı geliştiren yeni bir gadget veya yazılım var. Ancak hayatları kolaylaştırmak teknolojinin hayatımızda oynadığı tek rol değildir.

Teknoloji eğitimde giderek artan bir rol oynamaktadır. Teknoloji ilerledikçe, öğrenme sürecinde her yaştan öğrenciye fayda sağlamak için kullanılır.

Sınıfta kullanılan teknoloji öğrencilerin materyali adsorbe etmelerine yardımcı olur. Örneğin, bazı insanlar görsel öğrenenler olduğundan, bilgisayarlara bağlı projeksiyon ekranları, öğrencilerin sadece bir ders vermek için bir öğretmeni dinlemek yerine notlarını görmelerine izin verebilir.

Yazılım, sınıf müfredatını desteklemek için kullanılabilir. Programlar, öğrencilerin sınıf dışında öğrenmeye devam etmelerine yardımcı olabilecek bir sınıf için çalışma soruları, aktiviteleri ve hatta testler ve sınavlar sağlar.

Teknoloji, bilgisayar ve teknoloji sınıflarının dışında bile birçok müfredatın bir parçası haline geldi. Öğrenciler sunumlar oluşturmak için bilgisayarları kullanırlar ve makaleleri ve denemeleri araştırmak için interneti kullanırlar.

Öğrenciler ayrıca bilgisayar ve teknoloji derslerinde kendilerine sunulan teknolojiyi kullanmayı öğrenirler. Bu, mezun olduktan sonra teknolojiyi kendi okul ortamlarında belirli bir teknolojiye veya yazılıma erişimi olmayan birinin önüne koyabilen bir iş ortamında kullanabilmelerini sağlar.

Teknoloji ilerledikçe, öğrenciler bunun gibi eğitim fırsatlarına daha iyi erişebilirler. Yeni ve “daha iyi” bir şey ortaya çıktığında, “eski” teknoloji daha ekonomik hale gelir ve okullar sıkı bir bütçede olsa bile eğitim ortamlarında kullanılmasına izin verir.

Teknoloji, çocuklara okula başlamadan önce bile yardımcı olmak için gelişmiştir. Küçük çocuklar için eğitici video oyunları ve sistemleri, okula hazırlanmalarına yardımcı olur ve bazı durumlarda eğitimlerine başlarlar.

Çocukların teknoloji tarafından “şımartıldığını” söyleyebilecek insanlar var. Örneğin, kafalarına uzun bir sayı sütunu ekleyebilmek yerine, bir hesap makinesine yönelirler. Bu argümanlardan bağımsız olarak, teknoloji günümüz toplumunun önemli bir parçasıdır. Öğrenciler sınıfa dahil edilerek sınıftan işyerine geçiş konusunda daha donanımlı olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir