Apple, iPhone’ları Çalan Yağmacıları Takip Ediyor

Apple, iPhone'ları Çalan Yağmacıları Takip Ediyor

ABD’de Apple mağazalarının yağmalarında çalınan iPhone’lar, ekranlarında görüntülenen mesajlara göre izlenir, devre dışı bırakılır ve yerel yetkililer bilgilendirilir.

Apple, George Floyd’un ölümüyle ilgili protestoların ortasında bir dizi saldırının ardından ABD mağazalarının bazılarını geçici olarak kapattı.

Uyarıların çeşitli görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Apple, “güvenlik meseleleri” hakkında yorum yapmadığını söyledi.

Şirketin çalıntı cihazların yerini herhangi bir polis gücüne aktarıp aktarmadığı belli değil. Apple mağazalarında sergilenen cihazların çalınması durumunda izlenebilmeleri için yazılımın yüklü olduğu uzun zamandır söylendi.

Sosyal medyadaki resimler bunu doğrulamaktadır. Twitter’a gönderilen bir cihazın bir resmi şu mesajı gösterdi: “Lütfen Apple Walnut Street’e geri dönün. Bu cihaz devre dışı bırakıldı ve takip ediliyor. Kilitli yetkililer uyarılacak.”

Philadelphia’daki mağaza saldırıya uğrayan ve yağmalananlar arasındaydı.

Satın alınan cihazların üzerinde böyle bir yazılım yoktur, ancak daha sonra çalınmaları veya kaybolmaları durumunda Apple tarafından uzaktan kilitlenebilirler.

Firma, kısa bir süre önce ülke çapındaki kilitlenmelerin hafifletilmesinin ardından mağazaları yeniden açmaya başlamıştı, ancak Washington DC, Los Angeles, San Francisco, New York ve Philadelphia’daki bir dizi baskın onları tekrar kapatmaya zorladı.

Genel müdür Tim Cook bir notta çalışanlara, beyaz bir polis memuru tarafından öldürülen siyah bir adam olan Floyd’un öldürülmesinin “anlamsız” olduğunu ve insan hakları gruplarına bağışta bulunacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir